Трудове навчання (дівчата)    

          Тема. Виконання простих мережок: "подвійний прутик", "роздвоєний прутик"

Добрий день, дівчата!!!
На минулому уроці ми розпочали роботу над створенням творчого проекту на виготовлення вишитого виробу з використанням простих мережок.
«Не кидай власної мети,
Щоб за чужої десь іти,
А власну ясну ціль пізнай
До неї просто поспішай.»
                        І.Я. Франко
Мабуть ви знаєте, що щасливі ті люди, для яких праця стала їх захопленням, радістю і гордістю, які працюють не тільки заради грошей. Вони  це роблять насамперед заради задоволення від того, що їм вдалося.
Той, кому, цікаво працювати, як правило має кращі наслідки, він відчуває задоволення, радість від праці.
Виконувати мережку неважко. Робота не потребує складних пристосувань та складних умов праці. Треба мати лише голку, нитки й полотно. Якщо є вміння й бажання, опануєте цей вид ажурного шва швидко. Обов’язково полюбите цей вид діяльності і поступово зможете перейти від найпростіших візерунків до складніших мережок. Неповторність краси вишивки дасть змогу вам набути душевного комфорту.
Нагадую!!! Мережки починають з вишивання качалочок (закріпок), що закріплюють нитки тканини.
Качалочка – це вертикальний стовпчик паралельних стібків, вишитих через одну нитку тканини. Кожен стібок охоплює 3-5 ниток. Кількість стібків качалочки дорівнює ширині мережки, до якої додається по 2 нитки знизу і зверху. Одну качалочку виконують з правого боку, на початку мережки, другу – зліва, в кінці. Після виконання качалочки, відступивши знизу (або зверху) 2 нитки від першого стібка качалочки, обережно підрізують кінці ниток біля качалок і витягують їх
Мережка «подвійний прутик» є основою для всіх складніших мережок. Крім того, її застосовують і для підшивання краю виробів – серветок, скатертин, рукавів тощо. Цю мережку виконують таким самим способом, що й мережку «одинарний прутик». Спочатку виконують мережку «одинарний прутик», потім стягують ті самі нитки з протилежного боку. Таким чином, стовпчики будуть стягнуті з обох боків.
Мережка «роздільний прутик»  є прикрасою для одягу, нею підшивають рубці готових виробів. Застосовують у вузьких мережках. Нижній край мережки виконують так само, як і в «одинарному прутику». Кількість ниток для стовпчика має бути обов’язково парною, щоб потім їх можна було розділити навпіл. Виконуючи верхній ряд мережки, в кожний стовпчик втягують половину ниток двох сусідніх стовпчиків, розділяючи кожен стовпчик навпіл. Роздвоєний прутик нагадує черв’ячок.
ПРАКТИЧНА РОБОТА
Вимоги до якості виконання завдання : правильно, відповідно технології виконана мережка, однакова її ширина, рівномірність розміщення її на серветці.
Повторення правил охорони праці.
        Шити з наперстком;
        Зберігати голки і булавки у спеціальній коробочці, не залишати голки і булавки на робочому столі. Забороняється брати голки і булавки в рот, користуватись іржавою голкою;
        Зберігати ножиці у певному місці, класти їх із зімкнутими лезами від себе;
        Нитку відрізати ножицями;
        Передавати ножиці із зімкнутими лезами, кільцями вперед;
        Після закінчення роботи вимикати усі електроприлади.
Санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання мережок.
        Під час роботи тримати робоче місце в порядку та чистоті.
        Перед початком роботи старанно вимити руки з милом, щоб не забруднити нитку і тканину.
        Вишивати зручно, сидячи на стільці зі спинкою, ледь схилившись над роботою. Ноги повинні звисати зі стільця, а вільно стояти на підлозі, за потреби підставити під них маленький стільчик.
        Освітлення має бути достатнім(бажано природнім), щоб добре було видно стібки. Світло має падати на вишивку зліва, зверху і ледь позаду.
        Вишивку тримати на відстані 30-35 см від очей.
        Через кожні 15 хв відпочивати 2-3 хв, переводячи погляд на тло іншого зображення, приємного для очей.

Подвійний прутик


Мережка «подвійний прутик»

Для зразка мережки "подвійний прутик" виконують качалочки заввишки 0,7 см. Залишивши знизу і зверху по 2 нитки, біля правої качалочки ліворуч, а біля лівої качалочки праворуч підрізають гострими кінцями ножиць нитки тканини. Всі підрізані нитки висмикують. Біля правої качалочки знизу на 2 нитках тканини закріплюють петлею робочу нитку і починають вишивати одинарний прутик. Перший нижній ряд мережки виконують одинарним прутиком, підхоплюючи на голку 4 нитки тканини. Вишиваючи нижню сторону зразка, голку з робочою ниткою виводять на виворітну сторону роботи. Під виворітними стібками лівої качалочки переходять до верхнього краю мережки. Голку з робочою ниткою виводять на лицьову сторону через 2 нитки біля верхнього краю лівої качалочки. Роботу повертають так, щоб ряд виконаного одинарного прутика опинився зверху зразка. І знову справа наліво, підхоплюючи на голку також 4 нитки тканини, вишивають ще один ряд одинарного прутика. Виходить подвійний прутик, в якому між двома рядами одинарного прутика утворюються стовпчики
Послідовність виконання.
1.      Підготувати на тканині доріжку з висмикнутих ниток.
2.      Виконати нижній ряд мережкою «одинарний прутик».
3.      Голку з робочою ниткою вивести на виворітний бік тканини, під виворітними стібками лівої «качалочки» перейти до верхнього краю мережки.
4.      Вивести голку на лицьовий бік тканини біля верхнього краю лівої «качалочки».
5.      Тканину повернути на 180°.
6.      Справа наліво, підхоплюючи стовпчик першого ряду «одинарного прутика», виконати другий ряд «одинарного прутика».

7.      Отримати мережку «подвійний прутик"

Роздвоєний прутик


Мережка «роздільний прутик»

Для мережки роздільний прутик виконують качалочки у висоту 0,7 см. Так само, як і в попередній мережці, знизу і зверху по 2 або 3 нитки, підрізають і висмикують нитки тканини між качалочками. Знизу витягнутих ниток виконують одинарний прутик, підхоплюючи на голку парну кількість ниток тканини (4, 6). Закінчивши нижній ряд одинарного прутика, голку виводять на виворітну сторону роботи і під нитками лівої качалочки переходять до верхнього краю мережки. Потім робочу нитку виводять на лицьову сторону роботи тканини біля верхнього краю лівої качалочки. Роботу повертають так, щоб ряд виконаного одинарного прутика виявився вгорі зразка. Справа наліво вишивають другий ряд, розділяючи стовпчики нижнього одинарного прутика. На початку ряду на голку підхоплюють половинку першого стовпчика - 2 або 3 нитки тканини і виконують стовпчик одинарного прутика. Потім на голку підхоплюють залишилася половинку першого стовпчика і половинку наступного другого стовпчика і виконують стовпчик одинарного прутика. Кожен наступний стовпчик одинарного прутика вишивають, підхоплюючи на голку половинку попереднього і половинку наступного стовпчика. Отримують зразок мережки роздільний прутик

Послідовність виконання.
1.      Підготувати на тканині доріжку з висмикнутих ниток.
2.      Виконати нижній ряд мережкою «одинарний прутик».
3.      Голку з робочою ниткою вивести на виворітний бік тканини й під виворітними стібками лівої «качалочки» перейти до верхнього краю мережки.
4.      Вивести голку на лицьовий бік тканини біля верхнього краю лівої «качалочки».
5.      Тканину повернути на 180°.
6.      Виконати другий ряд «одинарного прутика», підхоплюючи голкою по дві нитки попереднього й дві нитки наступного стовпчика.

7.      Отримати мережку «роздільний прутик».




Бажаю успіхів!!!!

Сфотографуйте свої мережки та надішліть мені на пошту для оцінення

                                alena.9.bocharova@gmail.com



Немає коментарів:

Дописати коментар