Тема. Лічильна гладь – поверхнево-нашивна лічильна техніка вишивання . Види лічильної гладі .

 Трудове навчання (дівчата)                  8 клас

                    Тема. Лічильна гладь – поверхнево-нашивна лічильна техніка вишивання . Види лічильної гладі .



Вітаю вас, дівчата!!!

Букети квітів розкладала

На полотні свого життя,

Їх гладдю вдало вишивала,

Так прикрашала суть буття,

Щоб кращим стало і рівнішим...

Життя — у вишивці,

А вишивка — життя,

На полотні найтонші, найвірніші,

Розкладені жіночі почуття...

 Мотивація навчальної діяльності

 В Україні відомо понад 100 технік вишивання. В попередніх класах ви вже

освоїли техніку виконання початкових швів, штапівки, хрестика. Але,

на виробах, які використовують для оформлення сучасного інтер’єру, а також на різноманітних виставках ви бачите безліч технік, які вам ще невідомі.








Ви бачите вироби ужиткового і одягового призначення, виконані техніками лічильної гладі.

1. Вам подобаються вироби, виконані техніками лічильної гладі?

2. Ви хотіли б мати таку ж доріжку ( серветку, рушник )?

3. Чи доречним подарунком, на вашу думку, буде така серветка чи доріжка )?

4. Ви змогли б виготовити виріб із використанням технік лічильної гладі?

5. А хочете навчитися?

Так, ви ще не вмієте виготовляти вироби техніками лічильної гладі , тому що ще не

ознайомились із технологією їх виконання. Сьогодні ви освоїте техніки прямої і

косої гладі і самі зможете вишивати аналогічні вироби.

Вивчення нового матеріалу

  Види лічильної гладі. 

         ГЛАДЬ – це вишивання прямими та похилими стібками, які повністю або частково заповнюють площину візерунку. Існує кілька видів гладі : одностороння, двостороння, прорізна  тощо. Розрізняють також точну, або лічильну гладь, яку виконують по розрахунку ниток на тканині, та вільну, в якій стібки кладуть поконтуру малюнка, нанесеного на тканину. Лічильною гладдю виконують в основному геометричні орнаменти, а вільною –рослинні та тваринні.

         Лічильна гладь («лиштва») належить до групи поверхнево – нашивних лічильних технік вишивання. Назва «поверхнево – нашивні лічильні» техніки пояснює їх спосіб виконання, тобто вишивання на поверхні тканини, рахуючи нитки. Усі елементи узору вишивають паралельними стібками   через   одну   нитку тканини. За способом утворення розрізняють занизування качалочкову, пряму і косу.

Лічильна гладь одна з найдавніших технік вишивання. Характерною особливістю є те, що виконується вона накладанням паралельних стібків, віддалених один від одного на одну нитку тканини. Вона буває одностороння та двостороння.

Одностороння гладь вкриває тканину тільки з одного боку – лицьового, а двостороння – з обох боків.

         На Україні цю гладь називають ЛИШТВА , бо нею свого часу вишивали переважно подоли жіночих сорочок – лиштви. А може , тому , що у давнину вишивали узори нитками , які залишались від ткання полотна, тобто ’’ лишками ’’. І до нашого часу точну гладь виконують білими і сірими нитками.

Пряма гладь

Пряма гладь характеризується тим, що стібки виконують пара­лельно до ниток тканини — основи або утоку (піткання). Кожен сті-бок прокладають через одну нитку тканини. В узорах пряму гладьпоєднують з іншими лічильними швами. Ця техніка зустрічаєтьсямайже в усіх регіонах України. Однак у кожному з них зберігають­ся специфічні особливості кольорового рішення, побудови компози­ції та способу виконання. Стібки кладуть вздовж ниток тканини повертикалі або горизонталі.

В Україні таку гладь називають «лиштва», бо нею свого часувишивали подоли жіночих сорочок — «лиштви». А, може, тому, щоколись у давнину, вишивали узори нитками, які залишалися відткання полотна, тобто лишками.

Коса гладь 

Коса гладь дістала таку назву завдяки способу її виконання.Стібки косої гладі вишивають під кутом 45° до ниток основи й утокутканини. Як коса, так і пряма гладь має однаковий малюнок з обохбоків і поєднується переважно з лічильними швами. Використову­ється для оздоблення чоловічих сорочок, жіночих блузок дитячогоодягу та побутових речей.

Виконання стібків гладі з нахилом ліворуч і праворуч набуваютькрасивого ефекту світлотіні. Ця техніка найбільш поширена на По­діллі, Середній Наддніпрянщині. Виконують узори косою гладдюпереважно червоними і чорними нитками.

Качалочкова гладь

Качалочками називають такий шов гладі, у якому кожен сті-бок виконується через одну нитку тканини паралельно до попере­днього й охоплює однакову кількість ниток тканини. Стібки цієїгладі вишивають тільки вертикально — знизу вверх або зверху вниз. Їхні розміри залежать від характеру узору, товщини ниток тканини.

Матеріали та інструменти для вишивання лічильною гладдю

 Художня виразність вишивки лічильними швами, як і будь - якими іншими, залежить від правильного добору матеріалів та інструментів. Їх вибір здійснюють відповідно до способу вишивання її призначення готової роботи. Матеріали поділяють на два види: матеріал як основа — тканина, на якій вишивають, та матеріал, ким вишивають, — нитки.

         Основою для вишивання лічильними видами швів є тканина з полотняним переплетенням. Якщо структура тканини не підходить для вишивки за лічбою, можна вишивати на ній, користуючись канвою. Канва — це спеціальна розріджена тканина для вишивки. Використовують канву таким чином: пришивають щільно до тканини наметуваль­ними стібками, прасують і вишивають одночасно на канві і на тканині. Канва має бути на 2 см більшою, ніж довжина й ширина узору. Важливо стежити, щоб голка з робочою ниткою точно входила в отвори канви.  Після закінчення вишивки,  поперечні й поздовжні нитки канви обережно висмикують. Під час роботи стібки злегка затягують, щоб після видалення ниток канви вишивка лежала щільно на тканині. Виконувати узори на канві бажано від центра.

         Нитки добирають відповідно до особливостей тканини й техніки вишивання. Вони повинні бути міцними, рівними і не линяти. Найчастіше використовують нитки „муліне", але вишивають і такими нитками, як: ірис, штапельні, шерстяні, напівшерстяні та ін. Можна виконувати вишивку нитками основи із тканини, якщо вони достатньо міцні. Для цього 0,5 м тканини ріжуть на смужки завширшки 5 см паралельно пружку тканини. Нитки утоку висмикують, а нитки основи готують для вишивання: зволожують і, натягуючи, прасують або щільно намотують на скляну посудину й дають просохнути.

          Для вишивання необхідно мати такі інструменти та пристосування: голки, ножиці, п'яльці, наперсток й сантиметрову стрічку.

 Голки для вишивання добирають відповідно до щільності тканини і вишивальних ниток. На льняних та бавовняних тканинах вишивають голками середнього розміру. Зручно вишивати спеціальною голкою з подовженим овальним вушком і гладенькими краями. У таку голку легко заселяти потовщену нитку або кілька ниток „муліне".

          Щоб досконало оволодіти технікою виконання лічильної гладі та інших видів швів, якими ти будеш вишивати створену тобою композицію, необхідно виконати практичні роботи, увалено читаючи описи технік та малюнки-схеми.

         Під час вишивання темними нитками на світлій тканині з розрідженою структурою, що іноді не сприяє щільному настелюванню гладі, можна вивести голку на місці одного стібка двічі.

         Лічильну пряму гладь вишивають стібками різної довжини і навіть товщини. Стилізовані узори починають в одну нитку, а закінчують  — у кілька ниток; його елементи можна вишивати в різні боки.




Хвилинка відпочинку

Учитель. Всі ви знаєте, що очі від вишивки швидко стомлю­ються, тому я зараз пропоную вам відпочити і пограти в гру «Діво­чий ранок».

       Вправа 1. Дівчинка вранці встала з ліжка і потягнулася (дівчатапідняли руки догори, потягуючись).

       Вправа 2. А тепер заправимо свої ліжка (протягнули руки вперед декілька разів розвели їх в сторони).

       Вправа 3. Не забудьте вмитися і почистити зуби (кругові рухи на­вколо обличчя та імітуємо чищення зубів).

          Вправа 4. Розчісуємо волосся та заплітаємо косу (імітуємо рухи).

          Вправа 5. Час одягнутися. Підняли руки, натягуємо сороч­ку. Обгортку зав’язуємо на талії. Одягаємо намисто (імітуєморухи).

          Вправа 6. Ставимо руки в боки і милуємося перед дзеркалом, по­вертаючись до нього то одним боком, то іншим.

          Вправа 7. (Всі разом). Яка ж я гарна! І тепер я готова до роботи.

Практична робота. Виконання ескіза виробу. Складання плану виготовлення виробу

Завдання: Підготувати повідомлення «Короткі історичні відомості про рушники.» Принести інструменти та матеріали для вишивки


Немає коментарів:

Дописати коментар