5 клас

Тема. Серветка. Вишивка як вид декоративно-ужиткового мистецтва. Конструкційні матеріали. Графічне зображення вишивки на серветці

Добрий день, дівчатка!

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Про який конструкційний матеріал складено загадку: «Що має лице, та не має потилиці?»
Для виготовлення яких виробів може використовуватись ткани­на? (Відповіді учнів.)

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Довгими осінніми та зимовими вечорами збирали­ся молоді жінки та дівчата на вечорниці. Линула пісня, а вправні руки майстринь, не спиняючись ні на хвилину, пряли. У вільний від хліборобських клопотів час треба було багато встигнути, щоб навесні пишно прибрати до свята хату тканими доріжками, скатер­тинами, ряднами, заквітчаними веселковими узорами; треба було виготовити свій посаг, щоб рушниками обдаровувати дружок і сва­тів. Селянинові потрібно було чимало різних тканин, адже кожен сам забезпечував свої власні потреби у виготовленні одягу, облад­нанні житла. Люди прагнули зробити гарним своє речове середовище, при­красити свій побут. Так виникло декоративно-ужиткове мисте­цтво — один із видів художньої діяльності, твори якого поєднують естетичні та практичні якості. Декоративне означає «прикрашати». Ужиткове ж означає, що речі мають практичний вжиток, а не лише є предметом естетичної насолоди

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Декоративно-ужиткове мистецтво — один із видів художньої діяльності, вироби якого поєднують естетичні та практичні якості. Декоративний означає «прикрашений» , а ужитковий — це практичний» потрібний у побуті.

Народне декоративно-прикладне мистецтво відрізняється бар­вистістю, життєрадісністю, а найголовніше, показує вдале сполу­чення кольору форми і матеріалу. У творах декоративно-ужитково­го мистецтва краса є основною, і тому ці предмети використовують як прикраси.
З далекого минулого прийшло до нас і рукоділля — рук діло — писанкарство, плетіння, в’язання, вишивання, різьблення, ткацтво тощо. І виникло воно з любові до рідної землі і батьківської оселі, зі спілкування з навколишнім світом та потреби не стільки бачити красу, а й творити її власними руками.
У кожного народу є свої види декоративно-прикладного мисте­цтва. Вони обумовлені кліматичними умовами, навколишньою при­родою, традиціями. Ми — українці. На території України поширені такі види ДПМ, як: вишивка, килимарство, ткацтво, різьблення, писанкарство, гутництво, гончарство, ковальство, витинанка, лозоплетіння, флористика; народне малярство (лубок), розпис.
Для їх виготовлення використовують такі матеріали, як глина, тка­нина, метал, папір, дерево, нитки, мінеральні фарби тощо.


Вишивка як вид декоративно – прикладного мистецтва. 
Орнаментальні мотиви та техніки вишивок в різних регіонах України. Вишивка – давній улюблений засіб декорування предметів одягу, рушників, скатертин. 
Техніка вишивки складається з понад ста видів швів: тамбур, низь, хрестик, гладь; а також з інших традиційних технік( занизування, виколювання). 
Основні орнаментальні мотиви (геометричні, рослинні, зооморфні, антропоморфні) представлені в різному колірному вирішенні. 

Вишивка — традиційний вид декоративно-ужиткового мистецтва, у якому композиційне зображення виконують на основі вишивальними нитками чи іншими оздоблювальними матеріалами ручним або машинним способом.

Вишивання — це процес виконання вишивки. За допомогою лише голки та вишивальних ниток (або інших матеріалів для вишивання) на чистому полотні народжуються мальовничі, з глибоким змістом візерунки.

Матеріалами для вишивання є основа, на якій вишивають, та оздоблювальні матеріали, якими вишивають. Для вишивання використовують не тільки ткані й неткані текстильні матеріали, вишивальні нитки, а й шкіру, замшу, бісер, лелітки, перли та інші оздоблювальні матеріали.

Для побудови композиції вишивки необхідно володіти такими поняттями: композиція, орнамент, рапорт, колорит тощо.

Композиція вишивки — творче поєднання різних елементів візерунка вишивки в єдине ціле та гармонійне розташування їх на виробі.

Композиції вишивки властива орнаментальність, ритмічність, симетричність, рівновага, пропорційність.

Орнамент — оздоблювальний візерунок, побудований на ритмічному повторенні окремих його елементів, мотивів. Мотив — характерна особливість зображень, зокрема в орнаменті.

Слово «орнамент» походить з латинської мови і в перекладі означає «прикрашати». Призначення орнаменту — прикрасити виріб, підкреслити його форму, закласти глибинний зміст у кожний його мотив.

Рапорт орнаменту — ритмічне повторення одного елемента орнаменту за всією довжиною вишивки . Рапортом може бути будь-який мотив: геометричний, рослинний, тваринний тощо.


Традиційні орнаменти в українській вишивці за мотивами поділяють на чотири основні групи:

На серветках і доріжках найчастіше вишивку розташовують уздовж країв виробу, в кутках або в центрі ). Можна також розподілити поверхню виробу на квадрати і розташувати в них візерунки.


ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК 

ПРАКТИЧНА РОБОТА "Графічне зображення вишивки на серветці"

 







 









Немає коментарів:

Дописати коментар