6 клас

Тема. Вправи на виконання швів  «хрестик»

Вітаю вас, дівчата!

Стібок - це елемент ниткової строчки між двома проколами, який повторюється і є закінченим переплетенням ниток на матеріалі. У шитті швом називають місце з’єднання окремих деталей виробу нитками.
Хрестик - одна із найпоширеніших технік в українській вишивці. Хоча вишивати хрестиком почали в Україні значно пізніше, ніж іншими лічильними техніками, ця техніка стала однією із найулюбленіших. Техніка „ хрестик " доступна в освоєнні, узори для вишивання нею легко перезнімати і замальовувати.
Хрестиком краще вишивати на тканинах полотняного переплетення. Якщо вишивають на тканинах іншого переплетення, то використовують канву, яку видаляють після завершення роботи, висмикуючи послідовно нитки, після чого на основній тканині залишається вишита «хрестиком» площина.
Косий хрестик утворюється від схрещення двох діагональних стібків у квадраті  Виконують його на кількості ниток 2 х 2, 3 х 3, 4 х 4, 5 х 5, але коли нитки основи тонші, то для вирівнювання розмірів хрестика їх беруть більше або менше. Краса цього шва залежить від точності та порядку накладання стібків. Шов має три варіанти виконання — по горизонталі, по вертикалі, по діагоналі.Шов «косий хрестик» по горизонталі має два способи виконання — в один хід і в два ходи. При виконанні хрестика в один хід одразу отримаємо повний хрестик, але розхід ниток при цьому в 1,6 разів більший, ніж при виконанні хрестика в два ходи.
Шов виконують зліва направо. Краса цих швів залежить від точності та порядку накладання стібків: верхні стібки мають перетинати нижні в одному напрямі, мати однакову довжину, довжина стібків і товщина нитки повинні бути такими, щоб не було видно тканини.

Вимоги та особливості виконання шва «косий хрестик» у два ходи

1. Необхідно стежити, щоб верхні стібки хрестика перехрещували нижні в одному напрямку.
2. Перетяжки на виворітному боці можуть бути лише на 3 хрестики (якщо на 4 — почати вишивати знову).
3. На виворітному боці шва має бути ряд вертикальних стібків.
4. Кінці ниток ховати з лицьового боку під загальним настилом стібків.

Правила безпечної праці під час вишивання

• 1. Вишиваючи, потрібно сидіти прямо,обпершись на спинку стільця

• 2. Вишивати краще в денний час

• 3. Ножиці під час роботи потрібно класти з правої сторони, кільцями до себе. Леза ножиць в неробочому стані повинні бути зімкнутими

• 4. Передавати ножиці кільцями вперед із зімкнутими лезами.

• 5. Під час вишивання не користуватися ржавою голкою та шпилькою, так як вона погано проколює тканину, забруднює її, легко може поламатися та поранити пальці

• 6. Під час роботи не можна вколювати голки і шпильки в одяг, в стіл, або у випадкові речі. 

7. Не можна перекушувати нитку зубами

Послідовність виконання шва «косий хрестик» у два ходи



Існують варіанти виконання хрестика у два ходи: по горизонталі, по вертикалі та по діагоналі.
Послідовність виконання шва «косий хрестик» у два ходи по горизонталі
1-ий хід:

1. Закріпити нитку у т. І петлею. Замість закріпки можна зробити 3-4 дрібних стібки з лицьового боку в напрямку наступного вишивання . При подальшому вишиванні ця закріпка зверху закриється хрестиками і її не буде видно.

2. Зробити перший стібок знизу вгору, зліва направо по діагоналі квадрата: виколоти голку в т. І, вколоти в т. 2 та виколоти вниз по стороні квадрата в т. З:1-2-3 .

3. Далі так само виконати наступні стібки до кінця ряду: 3-4-5, 5-6—7, 7-8-9, 9-10-11,11-12-13.

2-ий хід:

1. Рухаючись у зворотному напрямку справа наліво, прокласти верхні стібки хрестика. Для цього виколоти голку в точці 13, вколоти в т. 10 та вколоти в т.11: 13-10-11.2. Далі так само виконати наступні стібки до кінця ряду: 11-8-9, 9-6-7, 7-4 5, 5-2-3, 3-0-1 (див. мал. 163). На лицьовому боці виходять повні хрестики, а на виворітному боці буде ряд вертикальних стібків




Завдання : вишити 10 см косим хрестиком

Немає коментарів:

Дописати коментар