8 клас

Тема. Значення овочів у харчуванні людини. Овочеві гарніри.




Овочі поділяються на дві групи: вегетативні та плодові.

Вегетативні овочі.

Цю групу овочів поділяють на такі підгрупи:

бульбоплоди — картопля, батат, топінамбур;
коренеплоди — морква, буряк, редиска, редька, ріпа, бруква, петрушка, селера, пастернак, хрін;
капустяні— капуста білоголова, червоноголова, савойська, цвітна, брюссельська, кольрабі, пекінська;
цибулеві — цибуля ріпчаста, цибуля зелена, цибуля-порей, цибуля-батун, часник;
салатно-шпинатні — салат, шпинат, щавель;
десертні — ревінь, спаржа, артишок;
пряні — кріп, естрагон, васильки, майоран, чабер.

Плодові овочі.

В їжу використовують плоди і насіння рослин. Цю групу поділяють на такі підгрупи:

гарбузові — огірки, гарбузи, кабачки, патисони, кавуни, дині;
томатні — томати, баклажани, стручковий перець;
бобові — горох, квасоля, боби;
зернові — цукрова кукурудза

Їжа повинна бути різноманітною, збуджувати апетит і приносити людині задоволення. Важлива роль у цьому належить гарнірам з овочів, які доповнюють страви з м'яса, птиці і риби, надають їм привабливого зовнішнього вигляду, збагачують поживними речовинами, збуджують апетит і сприяють кращому їх засвоєнню. Поєднуючи овочі з м'ясом, птицею, рибою, можна значно підвищити їхню біологічну цінність. Добирати гарніри до страв з м'яса, птиці, риби потрібно за смаком, кольором і складом овочів, враховуючи при цьому калорійність і смак основної страви.

Використовуйте комбіновані гарніри з різних овочів: вони є цінним джерелом вітамінів, вуглеводів, органічних кислот і мінеральних солей.
Овочі, які додають до будь-якої страви з м’яса, риби, сприяють кращому засвоєнню їх. Смакові й ароматичні речовини, барвники, які містяться в овочах, підвищують апетит.

Поєднуючи овочі з м’ясом, рибою, можна значно підвищити їхню біологічну цінність. Добирати гарніри до страв з м’яса, птиці, риби потрібно за смаком, кольором і складом овочів, враховуючи при цьому калорійність і смак основної страви.

Наприклад, до страв з жирного м’яса і птиці використовують більш гострі гарніри — тушковану, квашену капусту, овочі, тушковані з томатною пастою. До страв з нежирного м’яса краще подавати гарніри з ніжним смаком — відварну картоплю, картопляне пюре, овочі в молочному соусі; до вареного м’яса подають зелений горошок, відварну картоплю, картопляне пюре, смаженого — смажену картоплю, складні овочеві гарніри; до вареної і припущеної риби — картоплю варену і смажену. Гарніри з капусти, брукви і ріпи до рибних страв не подають



Страви з риби краще всього поєднуються за смаком з гарніром з картоплі. Ії можна доповнити зеленим горошком, консервованим, спаржею, капустою цвітною і іншими овочами.

Страви з відварного м’яса рекомендують подати з вареними і припущеними овочами: відварну брюсельську або цвітну капусту, спаржу, спаржеву квасолю, картоплю відварну, картопляним пюре, а також припущений рис, інші розсипчасті каші.

Страви з смаженого м’яса гарнірують смажною картоплею, овочами: смаженими: кабачки, баклажани, цвітна капуста смажені, овочеві набори.

До страв з птиці відварної подать каші розсипчасті, зелений горошок відварний, картопля відварна, пюре картопляне, овочі відварні, складний гарнір із фруктів: апельсин, мандарин, яблук, бананів, авокадо, ананас, ківі, та інші.



























Немає коментарів:

Дописати коментар