5 клас

Тема. Герб мого регіону, міста/селища. Мій сімейний герб.

Любі діти, добрий день!
Зичу праці і старання!
А ще, друзі, всім бажаю
Сил, натхнення на весь день!
Схематичне, абстрактне, багатозначне відображення образу предмета, поняття чи явища - це

Традиційні символи українців (державні, релігійні, міфологічні та обрядові) визначають життєво-духовні координати народної культури, утверджують її глибину та самобутність, надають значення всьому, що відбувається в житті носіїв традиції. В Україні особливе ставлення до символів, успадкованих від далеких предків – давніх слов’ян. Символи є своєрідною «візитною карткою» країни. Національні символи за походженням проявляються закономірно, як правило вони випливають з історичних і родоплемінних особливостей народу. За способом відтворення символи поділяють на:

• Звукові (самоназва, мова, окремі пісні та гімни, назви сакральних місць, гір, лісів, річок: в українців – Чернеча гора, Савур-могила, степ, Дніпро);
• Кольорові (в українців – поєднання жовтого і синього, чорного і червоного, малинового);
• Графічні (тризуб, хрест, стріла, коло, водяні хвилі, ламана);
• Речові (національний одяг, рушники, хустки, посуд); предметні (прапор, клейноди, бунчуки, гетьманська булава);
• Харчові (борщ, вареники, галушки, сало, пироги, квас);
• Образні (калина, верба, дуб, тополя, соняшник, чайка, лелека, коза, корова, бджола).


Відгадайте загадку

Знак державний головний-
Всяк його повинен знати.
Воля, слава, сила в нім.
- Отже, спробуй відгадати.







АКТУАЛЬНІСТЬ ПРОЕКТУ

«Мільйони родин... І кожна родина особлива, несхожа на інші. У всіх родин є щось цікаве, незвичне, щось таке, що можна розповісти усім. А як це можна зробити? Як розказати всім про свою родину? Ми вирішили зробити це за допомогою герба. Усі символи і традиції можна відобразити у гербі?

МЕТА: Створення власного сімейного герба

ЗАДАЧІ:
дослідити історію виникнення гербів;
ознайомитися з правилами створення гербів;
навчитися читати і розуміти символіку гербів;
розробити і створити «Мій сімейний герб». ( колаж)
Прототипи гербів беруть початок із давніх часів, коли люди на скелях, стінах печер робили різні символічні зображення сонця, води, вогню тощо. Їх прототипами були зображення рiзноманiтних тотемiв i тамг, що в сиву давнину вiдiгравали роль родових символiв i знакiв.

Власне герби виникли в добу хрестових походів і набули подальшого вдосконалення з розвитком феодального устрою. У XVIII ст. лицарські герби стали частиною повсякденного життя. Причиною їх розповсюдження стали хрестові походи. Одним із перших англійських королів, що мали особистий герб, був Річард I Левине Серце. Його три золоті леопарди (леви) в геральдиці використовували всі королівські династії Англії.

Яскраві різноманітні малюнки на щитах повинні були допомагати закутим у залізо воїнам розпізнавати один одного на далекій відстані, відрізняти друзів від ворогів. Пізніше гербами стали користуватися й у мирні часи та передавали їх нащадкам як ознаку роду, не обов'язково аристократичного.








Ряд символів, застосовуваних у створенні герба родини, зі значеннями


Зображення на полі щита наносяться кольорами. Геральдичні кольори розділяються на метали, хутра і емалі (фініфті або тинктури). У геральдиці використовується сім кольорів: два метали і пʼять емалей.

Первинні геральдичні кольори мали символічне значення:
золото — король металів, символізує знатність, могутність і багатство, а також чесноти: силу, вірність, чистоту, справедливість, милосердя і упокорювання;
срібло — символізує благородство, відвертість, а також чистоту, невинність і правдивість;
синій — символізує великодушність, чесність, вірність і бездоганність, або просто небо;
червоний — символізує хоробрість, мужність, любов, а також кров, пролиту в боротьбі;
зелений — символізує надію, достаток, свободу і радість, але може і просто означати луг трав;
чорний — символ обережності, мудрості, постійності у випробуваннях, а також печалі і трауру, смутку;
пурпур — символізує благочестя, помірність, щедрість і верховне панування.

Алгоритм дій при розробці герба

• Вибрати форму щита
• Розділити поле щита на частини
• Вибрати зображення-символи
• Продумати і вибрати кольори для герба
• Розробити девіз (приказки, прислів’я)
• Скласти чітку композицію, враховуючи принцип симетрії, закони поєдання кольорів, варіанти прикрас
• Зображення, надписи на гербі повинні бути чіткими, лаконічними, зрозумілими
• Зробити опис герба (історія його створення, символи, що на ньому зображені).


Сучасне герботворення

У сучасних умовах функція особових геральдичних символів відрізняється від ролі давніх родових гербів. Вони не є символом приналежності до певних верств населення, а лише мають підкреслити індивідуальність власника. Герб має бути витриманий в основних геральдичних рамках з дотриманням статусності символів. Замість герба можна вживати просто емблему чи логотип родини.

Нові підходи до особового герботворення полягають у тому, що новостворені герби мають відповідати загальним геральдичним нормам (зокрема колористики та композиції), але можуть містити й автентичні національні риси.

Створення родинного герба можливо для кожної сім'ї. У сучасному особистому гербі відображають основні види діяльності родичів, статус сім'ї в суспільстві і, головне, сімейні цінності роду. На гербі потрібно показувати те, що дорого і актуально для вашої родини.

Щоб скласти герб родини потрібно визначити:
  • яку він матиме форму (ромбічний, круглий, квадратний герб);
  • яка колірна гамма буде використана;
  • що буде чільним символом;
  • які додаткові деталі використовувати і де вони будуть розміщуватися.
Простий герб має такі обов'язкові частини:

щит (зазвичай традиційної і рідше довільної форми), шолом, нашоломник, девіз

  1. Зберіть інформацію про рідних до п'ятого коліна або як мінімум до третього. Вона дасть вам можливість систематизувати спосіб життя, таланти, характери, пануючі в сім’ї.
  2. Зверніть увагу на своє прізвище. Якщо вона яскраво вказує на рід занять, природне явище і подібні речі, їх можна зобразити на гербі схематично. Наприклад, для Ткаченко — шматок тканини, для Морозових — сніжинку.
  3. Починати роботу бажано з вибору форми щита. Щит на родинному гербі - це символічний захист родини. Тут можна зупинити свій вибір на національних щитах, властивих певним національностям чи керуватися власним вибором, віддаючи перевагу будь-якій геометричній фігурі. Якщо фігура щита кутова, частина кутів або всі кути можна заокруглити.

4. Поле щита може бути розділене на частини. Наявність/відсутність розділених областей всередині герба. Це широкі смуги під різними кутами, які поділяють ті цінності, які шануються сім'єю. Вирішіть, скільки частин буде в гербі. Якщо мова йде тільки про вашу сім’ю, що складається, наприклад, з двох поколінь — може бути і одна частина, на якій розташовані в різному порядку потрібні знаки. Але можете відобразити у гербі та походження вашої сім’ї, розділивши поле надвоє. Одна частина символізує сім’ю батька, інша — від матері.

5. По боках від щита розташований намет (шат). Слово пішло ще з часів Хрестових походів. Хрестоносцям було дуже жарко йти під палючим сонцем в сталевих шоломах і вони намотували клапті тканини. З часом тканина рвалася і перетворювалася на шматки різних розмірів навколо шолома. Тому намет робиться у вигляді химерних стрічок по боках від щита герба і над гербом.



6. Над щитом знаходиться шолом і нашоломник. Шолом золотого кольору говорить про дворянське походження роду, а срібний колір можуть вибирати представники будь-яких сімей.

Для нашоломника використовуються: головні убори, роги, пір'я, крила, прапори, або навіть вензель із зображенням першої літери прізвища. Шолом і нашоломник потрібно витримувати в одній колірній гамі.


7. З боків щита можуть розташовуватися фігури щитотримач. Найчастіше це тварини, гілки рослин, іноді фігури людей. Щитотримачі можуть бути прикрашені стрічками.

8. Визначтеся з колірною гамою.

9. Потрібно визначити, що буде центральним зображенням. Це може бути фото вашої сім'ї, улюблене заняття або сімейний рід діяльності, а також зображення тварин, птахів або рослин. Можна нанести окремі символи для кожного члена сім'ї.

Поле щита всередині заповнюють символами, які мають найбільш важливе для вас значення. Причому вибирати потрібно те, чим ваша сім'я пишається, що вважає своїми досягненнями, до чого прагне. Вибирайте ті аспекти, які притаманні не комусь одному, а кільком родичам.
Так, наприклад, можна розмістити на гербовому щиті:

• Символи професії, яку мають кілька членів сім'ї (наприклад, бабуся і мама - вчителі, або дідусь і онук - військові).
• Улюблені способи проведення часу або хобі, якими пишаються члени сім'ї: рибалка, збирання пазлів, подорожі, читання, спорт.
• Моральні якості, які притаманні членам вашої родини (турбота - у вигляді оберігають долонь, доброта - серце).





Підготуйте презентацію свого герба. Поясніть, чому ви вибрали саме ці зображення, кольори, що вони символізують. Зробити опис герба (історія його створення, символи, що на ньому зображені).





































Немає коментарів:

Дописати коментар