5 клас

Тема. Оптичні прилади, що дозволяють вивчати Всесвіт. Проєкт «Виготовлення «зоряного» проектора»


Пролунав уже дзвінок.
Починається урок.
В подорож полинемо.
Незвичне зустрінемо.
Оченята закривайте
Нічне небо уявляйте!



ЗОРЯНЕ НЕБО – ВЕЛИКА КНИГА МУДРОСТІ ПРИРОДИ

Зірки здаються нам маленькими блискучими крапочками, бо знаходяться дуже далеко від землі.
Насправді ж зірки – це величезні розжарені кулі, які складаються з газів і світяться власним світлом. Вони схожі на Сонце і рухаються навколо своєї осі, як і наша Земля.
Зірки відрізняються своїми розмірами. Є зірки - гіганти, а є карлики.

- Коли Сонце ховається за горизонт, на безхмарному небі то тут, то там з’являються зорі. Спочатку одна, потім друга, третя… десята, двадцята...

І вже не перерахувати, настільки їх стало багато. Придивившись, ми бачимо, що зорі розташовуються то невеличкими групами,то скупченнями.

– Що то за скупчення, хочете дізнатися?

Послухайте та відгадайте загадку.

Звідкіля у нас на небі Риби, близнюки, ведмеді?
Лебідь розправляє пір'я.
Це все зоряні …

Сузір'я – це візерунок зірок, який видно із Землі.
Сузір’я — ділянка зоряного неба, група яскравих зір, об’єднаних спільною назвою.

Слово сузір'я походить від латинського слова, що означає «набір зірок». На небі є 88 сузір'їв, як це визнає Міжнародний астрономічний союз, але деякі з них можна побачити лише з північної або південної півкулі. Насправді ж зірок, які можна побачити неозброєним оком, на небі близько 6000.

Астрономія існує вже кілька тисяч років. Перші астрономи спостерігали зірки, дивлячись на небо неозброєним оком.
Сучасні вчені вивчають космос за допомогою потужних телескопів.



Перший телескоп винайшов італієць Галілео Галілей у 1609 році. Телескоп Галілея мав здатність наближувати зображення небесного тіла у 30 разів.

               Радіотелескоп                                      Оптичний телескоп

Планетарій — науково-просвітницька установа, призначена для популяризації природничих наук, а також пристрій, за допомогою якого створюється реалістична картина зоряного неба.


Досягнення людства сьогодні дають можливість виводити на орбіту Землі складні наукові прилади.
Ними можна спостерігати за далеким космосом,причому цим спостереженням не заважає повітря та інші перешкоди.
Найвідомішим науковим космічним приладом є телескоп Хаббл. Його вивели на орбіту 1990 року, й він працює до сьогодні. За цей час він сфотографував із великою чіткістю безліч об’єктів у космосі. Такі чіткі зображення з поверхні Землі отримати неможливо.

Досліджуючи небо за допомогою потужних телескопів, таких, наприклад, як Хаббл, астрономи припускають, що досяжний для неозброєного ока Всесвіт без додаткового обладнання налічує 125 мільярдів галактик. Лише в нашій галактиці— понад 100 млрд зір!

https://hubblesite.org/


2021 року в космос стартував найкрупніший космічний телескоп «Джеймс Уебб» із найбільшим дзеркалом діаметром 6,5 м. Він також є найкоштовнішим вантажем, відправленим у космос за всю історію людства. Його вартість становить близько 10 мільярдів доларів. Він надзвичайно чутливий і може «побачити» теплові промені від найвіддаленіших і найстаріших галактик Всесвіту, а також досліджувати далекі планети біля інших зір. Можливо, колись саме «Джеймс Уебб» знайде планету з іншими живими істотами



Інтерактивний віртуальний онлайн планетарій Stellarium Mobile - Зоряна карта. Він є унікальним середовищем, призначеним не тільки для розваг, але і для науки.У цьому віртуальному планетарії ви можете не тільки вказати своє місце розташування (кнопка у вигляді крапельки), але й дату. Сторінка автоматично згенерує те, як виглядатиме небо в заданий проміжок часу.

Stellarium Mobile - Зоряна карта – це програма планетарію, яка показує саме те, що ви бачите, дивлячись на зірки.

Визначте зірки, сузір’я, планети, комети, супутники (наприклад, МКС) та інші об’єкти глибокого неба в режимі реального часу на небі над вами всього за кілька секунд, просто наводячи телефон на небо!

https://play.google.com/store/apps/detailsid=com.noctuasoftware.stellarium_free&hl=uk&gl=US&pli=1


НАЗЕМНІ ОПТИЧНІ ТЕЛЕСКОПИ Очі астронома -телескопи (та їх види)

https://www.youtube.com/watch?v=c7lwkjJAWdU

Зорі, як і літери в алфавіті, розташовуються на небі в певному порядку. Тому астрономи — вчені, які вивчають небесні тіла, користуються цим.


Фігурам, що відповідають сузір’ям, ще в давні часи люди надавали імена міфічних героїв, тварин, різних предметів.


Зоряне небо, яке бачать люди в Північній і Південній півкулях, має різний вигляд. Ми живемо в Північній півкулі й бачимо одне зоряне небо, люди в південній частині бачать його іншим. Для кожної півкулі неба складено зоряні карти

Найвідомішими сузір’ями Північної півкулі неба є Велика Ведмедиця(або Великий віз) та Мала Ведмедиця.( або Малий віз) Знайди їх на карті.


За незапам’ятних часів із найяскравіших зірок люди малювали яскраві зоряні візерунки – сузір’я. Зодіакальні сузір'я — ті, по яких у своєму річному переміщенні серед зірок рухається Сонце. Кожне з сузір'їв Сонце проходить приблизно за місяць, після чого переходить у наступне.

Розташування зірок на небі нагадувало людям героїв міфів, легенд, тварин. Одним із найвідоміших є 12 зодіакальних сузір’їв: Овна, Тільця, Близнюків, Рака, Лева, Діви, Терезів, Скорпіона, Стрільців, Козерога, Водолія та Риб


Роздивіться, який вигляд мають сузір’я. Навчіться розпізнавати їх.
Дослідіть, які з них і коли можна побачити в місцевості, де ви живете.













Немає коментарів:

Дописати коментар