5 клас

Тема. Що впливає на якість виготовлення виробу аплікацією. Технологічна послідовність виготовлення обраного виробу. Розмічання місця на виробу для його декорування.

Бажаю усім, щоб до кожного з вас
Завітало натхнення сьогодні у клас.
Збудило бажання здобути знання,
Щоб потім в житті ви не йшли навмання.
Щоб вам захотілось новеньке пізнати,
Самим научитись та інших навчати.
Тож я побажаю, щоб лінь ви прогнали
І на уроці активними стали!

Що таке орнамент?
На які основні групи поділяються традиційні орнаменти за мо­тивами?
Під якою цифрою позначено ритм?











ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА
декорування яйця в техніці аплікації



Ні для кого не таємниця, що всі народи вважають числа священними, надаючи кожному з них певного значення і сили. Позаяк, перед тим, як приступити до розписуванн писанки яйце ділили на частини для розміщення конкретних елементів візерунку і їх повторення, нічого з цього не робилося випадково.
Поділ писанки на 2 частини символізує уявлення про існування 2 світів.
Поділ на 3 частини зазвичай робили по вертикалі, і означало це 3 небесні сфери. А 4 частини писанки утворювали хрест і ототожнювалися із 4 сторонами світу.
Далі — складніше. Кожну з 4 частин писанки іноді ще ділили на 3, і означало це 4 пори року, кожна з яких має 3 місяці. А за іншим повір'ям світ був поділений на 6 сторін, і така просторова орієнтація передавалась за допомогою 6-кутної зірки.
Вивчаючи поділ писанок, вчені зробили висновок про те, що в давнину мав місце восьмирічний календарний цикл. До того ж, народна міфологія розповідає про те, що небо має 8 сфер — 7 синіх, а 8-му — червону, там де мешкає сам Бог.
Мабуть, найцікавішим, і чи не найскладнішим є поділ писанки на 40 частин, так звані — сорок клинців. Кожен з клинців був символом діяльності людини або природного явища, а з християнської точки зору — 40 днів посту.



Поділ яйця на частини


Для того, щоб отримати рівні і гарні лінії та пропорційні частини, існує ціла технологія. Візьміть яйце у ліву руку, а в праву — олівець, на гострому кінчику яйця поставте хрестик, щоб умовно поділити його на 4 частини, після чого прикладіть до яйця олівець і мізинець правої руки. Обертайте яйце навколо осі (мізинця), у сторону від себе, залишаючи олівцем слід. Це дозволить отримати рівну лінію і довести її до початкової точки. Після того, як перші 4 лінії готові, яйце ділиться по екватору. Одну з ліній поділіть навпіл, і обертаючи яйце, як і в попередній раз, нанесіть поперечну лінію. Також, олівцем можна намітити основні елементи малюнку. Усі ці розмітки зітруться з писанки разом з воском, отже готова писанка не матиме жодних слідів від олівця.

Нанесення малюнка на яйце

Кладемо ескіз біля себе, беремо приготовлене яйце, олівець і переносимо олівцем малюнок на поверхню яйця. Безумовно, це складне завдання, тому що набагато легше малювати на аркуші паперу, ніж на гладкій опуклій поверхні.







Немає коментарів:

Дописати коментар