5 клас

Тема. Виконання початкових швів «ланцюжок» або «тамбурний шов»

У вишивці швом називають спосіб, тобто техніку виконання вишивки. Назви більшості швів походить від способу накладання стібків на тканину.

Назва «тамбурного» шва походить від спеціальних круглих п’ялець схожих на великий барабан – тамбур, які використовували для вишивання шовкових килимів великих розмірів. У вишиванках Греції та Стародавнього Риму, Ірану й Сирії ручні тамбурні шви були поширені ще до початку нашої ери. З часом мистецтвом тамбурної вишивки оволоділи скрізь, цими швами оздоблювали рушники, сорочки, хустки. Шов складається з ряду петельок, які виходять одна з одної і нагадують ланцюжок. При правильному виконанні шва на звороті утворюються дрібні пунктирні стібки, що окреслюють контури малюнка. Простий тамбурний шов виконується з а контуром малюнка справа на ліво (на спеціальній сітці демонструю використання тамбурного шва.)

Тамбурний шов, або „ланцюжок” – це ряд петельок, що виходять одна з одної. Здавна використовувався під час вишивання килимів. Ланцюжком окреслюють контур малюнка, використовують під час вишивання рослинних мотивів – квітів, листя. Цей шов можна використовувати як самостійний,або поєднувати його з іншими швами. Виконують справа наліво, тобто від правої руки до лівої. Голку з ниткою виводять на лицьовий бік. Поклавши нитку петлею і притримуючи її великим пальцем лівої руки, виводять голку з лицьового боку навиворіт у попередній прокол і спрямовують по вивороту низу на 3—4 нитки. Новий прокол на ли­цьовому боці роблять так, щоб кінчик голки попав у середину петлі. Так поступово утворюється ланцюжок.

Вимоги до шва „ланцюжок”:
· Усі петлі ланцюжка повинні бути однакові.
· Петлі розміщувати на одній лінії.
· Кожна наступна петля має виходити з попередньої.
· У кінці шва виконувати закріплювальний стібок.
· Шов не повинен стягувати тканину.

«Ланцюжок» або «тамбурний шов» виконують за контуром малюнка справа наліво. Закріплюють робочу нитку на лицьовому боці тканини. Голку вколюють у місце виходу нитки і утворюють петлю, яку притримують великим пальцем. Від проколу відраховують 5 ниток, які беруть на голку, що виколюється всередині петлі. Наступний прокол роблять в місце виходу нитки, знову набирають на голку 5 ниток і виколюють всередині утвореної з нитки нової петлі і т. д. Петлі затягують рівномірно, формуючи правильні округлі елементи. Закінчивши ряд, останню петлю фіксують стібком через край і закріплюють робочу нитку. На виворітному боці утворюються дрібні стібки, що окреслюють контури малюнка. Тамбурним швом вишивають рослинні орнаменти, доповнені гладдю та різноманітними сітками і швами, наносять лінії, заповнюють середину узору, зашивають усю площину або ж окремі деталі малюнка.














Завдання: Виконати «ланцюжок» або «тамбурний шов», та простим олівцем на тканині намалювати вибраний малюнок












Немає коментарів:

Дописати коментар