5 клас

Тема. Як виявити потреби у виготовленні декоративного яйця. Технології виготовлення виробу. Вибір об’єкта праці.

Гарно й зручно ми сідаєм,
Щось нове завжди вивчаєм.
Новий проєкт ми починаєм.
Будь уважний, вирушаєм!

Відгадайте загадку і ви дізнаєтесь який виріб ви будете виготовляти

Як уродилася - то була біла,
Тепер розписали мене вміло.
Розмалювала Яринка бочки
У жовті й червоні дрібні квіточки



  • Що ви можете розповісти про писанку?
  • Що символізують писанки?
  • Які види писанок ви знаєте?
  • До якого свята розмальовують писанки?


Виготовлення ритуальних яєць в українській культурі має дуже давнє походження. Найдавніші знайдені писанки є керамічними і датуються періодом Київської Русі. В історичних джерелах існують письмові згадки про розписування сирих яєць у пізніші періоди, однак, через недовговічність шкарлупи можемо робити висновки лише про особливості більш пізніх писанок.

У кінці ХІХ – на початку ХХ ст. писанкарство було поширене по всій території України, однак із приходом радянської влади почало занепадати, адже писанка вважалася церковним атрибутом, неприпустимим у часи державної пропаганди атеїзму. У 1960–1970-х рр. відбулася активізація писанкарства у межах Західної України, де розписані великодні яйця почали виготовляти на замовлення та продавати на ярмарках. Тоді ж масово поширилися дерев’яні сувенірні писанки, розфарбовані аквареллю та розраховані переважно на туристів. Так стихійно виник писанкарський промисел, проте спочатку він не сягав далі Прикарпаття. У 70—80-х роках писанки як твори народного мистецтва експонувалися на виставках. З'явилися приватні колекції писанок.
Розгадайте ребус і ви дізнаєтесь якою технікою ви будете декорувати яйце



Аплікація — це один із найдавніших видів декоративно­-ужиткового мистецтва. Виникла понад дві тисячі років тому й відома багатьом народам світу. Виникнення аплікації пов’язане з давньою культурою народів ­кочівників. Вони прикрашали свій одяг, взуття, упряж і житло візерунками зі шматків шкіри, хутра, берести. Пізніше для оздоблення одягу почали застосовувати різні тканини.

Безцінні твори скіфського мистецтва знайдені у численних похованнях на території України. Зокрема, збереглися фрагменти шкіряного костюма, повсті, вовняних тканин, художньо оформлених вишивкою, аплікацією тощо.

Яскравими узорами здавна оздоблювалося багато предметів побуту і господарства: шатра, господарський інвентар, одяг, взуття і предмети домашнього вжитку, виготовлялися вироби декоративно-­прикладного мистецтва.

Основним матеріалом для аплікації з давнину були шкіра тварин і вовна, а пізніше вовняні та шовкові тканини, шкіра, хутро, сап’ян, повсть,оксамит, шнури, тасьма, бісер, лелітки


  • за механічним способом з’єднання деталей — клейові, пришивні (виконується ручним і машинним способом);
  • за видом конструкційних матеріалів — з природних матеріалів (листя, сухоцвіти, соломка, пір’я, мушлі, крупи та зерно, пелюстки квітів), папір, картон, тканина, шкіра, вата, фетр, паєтки, ґудзики, нитки, пластилін ;
  • за формою — плоска та об’ємна;
  • за тематикою — предметна, декоративна, сюжетна;
  • за кольором — одноколірна та багатоколірна;
  • за технікою виконання – вирізна (витинанка), відривна (коллаж, декупаж), насипна, комбінована (квілінг).
  • за застосуванням - для оздоблення одягу, предметів домашнього вжитку, для створення декоративних виробів, для ремонту одягу.
Техніка наклеювання.

Цей вид декору пасхальних яєць виник порівняно недавно і не є класичним, але заслуговує на існування. На білі або пофарбовані яйця наклеюються різноманітні прикраси: блискітки, мереживо, кольорові скельця, навіть, ґудзики. Це можуть бути пофарбовані крупи або, навіть, яєчна шкаралупа іншого кольору. На даний час великого поширення набуло виготовлення писанок несклданими нетрадиційними техніками.







Тема проєкту: «Оздоблення яйця аплікацією з ниток»

Схема складання мети творчого проєкту:

1. Виберіть із запропонованих слів ті, які ви будете використовувати в роботі над проєктом: розробити, виготовити, створити, удосконалити, виконати, навчитися виконувати, освоїти ремесло та інше.

2. Додайте до обраних слів назву виробу.

3. Дайте відповідь на орієнтовні запитання:

- в якій техніці буде виконано виріб та з чого? (наприклад, "виготовлення з паперових трубочок", «з мотузки» , з ниток чи пряжі, тощо);
- яке застосування виробу? (наприклад, "для подарунку …");
- для кого буде призначено? (наприклад, «для власних потреб»);
- корисність вашого виробу? (наприклад, "яке буде приносити практичне значення чи моральне задоволення");
- чому або кому присвячений виріб? (наприклад, «зручності у навчанні").
Після визначення мети проєкту перейдемо до завдань, які потрібно буде поступово вирішувати відповідно до неї.

Призначення виробу.

Писанка - мотанка — це вид декорованого яйця, коли на підготовлену основу за допомогою клею ПВА з різних видів або кольорів ниток та стрічок викладається візерунок. Писанка – це оберіг, який несе в собі прості образи: благополуччя, достаток, сімейне щастя, здоров’я. Головною відмінністю та перевагою писанки – мотанки являється те, що в поєднанні з досить могутніми та сильними слов’янськими символами, кольорова гамма, яка являється символом добробуту, родючості, чистоти, надає їм ще більшої могутності.

Виготовляючи писанку в якості оберегу, вона одночасно має виконувати і декоративне значення, а також може стати чудовим подарунком - сувеніром друзям та близьким.


Вимоги до конструкції виробу.
  • мати презентабельний естетичний вигляд;
  • мати оригінальний орнамент декору;
  • використовувати прості та дешеві матеріали;
  • мати правильне поєднання кольорів
  • бути надійним та довговічним;
  • використовувати екологічно чисті матеріали;
  • використовувати виріб за призначенням

Формуємо банк ідей

Робота з інформаційними джерелами (укр.)




Завдання 1. Опрацювати теоретичні відомості матеріалу презентації.
Завдання 2. Визначити мету і завдання на виготовлення декоративного яйця.
Завдання 3. Створити банк ідей для виготовлення виробу у техніці аплікації.
Завдання 4. Написати повідомлення «Історія виникнення писанки»





















Немає коментарів:

Дописати коментар