5 клас

 Тема. Що сприяє естетичності виробу у техніці тістопластики. Дизайн у декоративно-ужитковому мистецтві. Етнодизайн. Декорування виробу.

Ознайомлюючись з темою, ми:


доберемо технологічні операції для виготовлення виробу;
поекспериментуємо з конструкцією виробу та матеріалами;
визначемо конструкцію виробу;
визначемо порядок виконання роботи;
визначемо технологічну послідовність виготовлення виробу; 
виконуватимемо технологічні операції;
- досліджемо рецепти солоного тіста

А також відшукаємо відповіді на запитання:
- Для чого потрібні знання елементів будови композиції виробу?
- Чому важливо знати технологічну послідовність виготовлення виробу?
- Як правильно виготовити виріб?
- Які основні поняття технологічних процесів й операцій виготовлення виробу?
- Як потрібно сушити вироби з солоного тіста?





Як правильно виготовити виріб?
Що і за чим робити?
В якому порядку виконувати роботу?

Саме на ці запитання ми знайдемо відповіді на наступному кроці нашої співпраці

Технологія - це наука про найбільш економічні способи і процеси виробництва продукції, а також надання послуг

Технологічний процес – це сукупність операцій з використання сировини та матеріалів і виготовлення готової продукції.

Виготовляючи виріб, ми виконуємо необхідні технологічні операції: розкочування, скочування ,різання, загладжування, сплющення , прищипування, з’єднання, оздоблення та інші.

Технологічна карта повинна дати нам відповіді на наступні запитання:

- Які операції необхідно виконувати?
- У якій послідовності виконують операції?
- Які необхідні інструменти та матеріали для виконання операції?

Технологічна картка
- стисло, по пунктах описує хід виготовлення виробу (що, як і чим робити)


Янголи завжди викликають особливе захоплення та інтерес дітей та дорослих. Їх обирають як сувеніри, предмети інтер'єру, ними прикрашають будинок.

Янголи – стародавній символ добра і любові, визнаний у багатьох релігіях. Тому сміливо даруйте цей шматочок щастя родичам, друзям та знайомим. Добрий талісман охороняє від зла, невдач та хвороб.

Розмір залежить від бажання та призначення виробу

Виріб можна зробити плоским або об'ємним.
 
1. Для виготовлення плоского варіанту потрібно спочатку вирізати з паперу шаблон.
2. Розкотити тісто до потрібної товщини та накласти зверху шаблон. Потім потрібно вирізати із тіста за шаблоном за допомогою ножа.

1. Для виготовлення об’ємного варіанту з фольги потрібно сформувати овальну кульку.
2. З тіста потрібно розкотити корж.
3. Потім потрібно обернути фольгу розкоченим тестом. Місце з'єднання потрібно змочити за допомогою пензлика та зрівняти.

 








Солене тісто в останні роки стало дуже популярним матеріалом для ліплення. Вироби з тіста – давня традиція , їм знаходиться місце і в сучасному світі , тому що зараз цінується все екологічно чисте і зроблене своїми руками. Тісто- матеріал дуже еластичний, легко набуває форми і вироби з нього досить довговічні. Робота з ним приносить задоволення і радість. Цьому виду творчості вигадали сучасну назву - “ Тістопластика”.

Рецептів приготування тіста досить багато. Існують різні рецепти для різних видів робіт. У тісто часто додається для більшої пластичності та м'якості рослинна олія, крем для рук, клей ПВА. Тісто з такими добавками використовується для виготовлення дрібних деталей для витончених робіт.

Для приготування класичного рецепту знадобиться борошно, сіль та вода.

• Дрібна сіль – одна склянка.
• Борошно – одна склянка.
• Вода – половина склянки. (Обсяг приблизний, тому що кількість води може залежати від виду борошна, яке ви взяли для тіста)

Борошно та сіль - добре перемішати, а потім частинами влити холодну воду та замісити м'яке тісто схоже на пластилін. Перед початком роботи слід потримати тісто в холодильнику щонайменше дві години. Солене тісто повинно бути щільним. Тісто має бути тугим та еластичним.
  
Якщо вам потрібне кольорове солене тісто то його можна пофарбувати або на етапі вимішування, використовуючи харчові барвники або гуаш, або розфарбовувати готовий виріб після повного висихання.

Деякі майстри вважають за краще фарбувати тісто відразу. Для цього тісто ділять на частини, кожна з яких окрема деталь. Потім додають у грудочку тіста потрібну фарбу і вимішують до однорідності. Чим більше фарби, тим інтенсивніший колір

Ми декоруватимемо фігурку після того, як вона буде готова.

Існують такі види сушіння: · на повітрі; · в духовці; · на батареї; · на сонці

Так чи інакше, вироби потрібно добре просушити. Якщо шар тіста тонкий - часу на це піде менше. Об'ємні картинки з тіста або фігурки потребують довгого просушування.

Найвірніший і простий спосіб - сушити на повітрі, найкраще в теплі, але не під прямими сонячними променями.
Сушіння проводиться або на свіжому повітрі в природних умовах, що буває занадто довго, або в духовці при дотриманні деяких правил: температура в духовці має бути мінімальною; кришка духовки повинна бути відкритою; виріб не можна розміщувати відразу в гарячій духовці, його нагрівання має відбуватися поступово. Не можна і виймати вироби з духовки різко, краще почекати, поки вона поступово охолоне разом із температурою самої духовки; ідеальним буде проведення сушіння в кілька основних етапів: після години висихання на одному боці виріб треба перевернути і дати їй висохнути з вивороту. Також можна робити перерви в процесі сушіння: година сушиться в духовці, а потім добу на повітрі, і знову годину в духовці, але вже на зворотному боці, а потім добу на повітрі; час просушування виробу значною мірою залежить від розміру самої вироби.

Увага! Сушити виріб з солоного тіста в духовій шафі тільки в присутності та з дозволу дорослих!
   

Правила безпечної роботи під час ліплення з солоного тіста

1. Роботу розпочинай лише з дозволу вчителя.
2. Не працюй несправним інструментом, використовуй інструмент лише за призначенням.
3. Не користуйся інструментом, правила користування яким не вивчені.
4. При роботі тримай інструмент так, як показав вчитель.
5. Не носи в карманах інструменти (ножиці, шила, голки, та інші колючі і різальні інструменти).
6. Інструменти та обладнання зберігай лише в призначених для цього місцях.
7. Будь уважним: не розмовляй, не відволікайся побічними справами.
8. Руки витирай вологою серветкою
9. Під час роботи тримай своє робоче місце в порядку і чистоті.
  • Ось, тісто готове, тепер можна переходити безпосередньо до процесу ліплення із солоного тіста. Його краще виробляти на дошці чи протвині: це одразу буде гарним місцем для висихання тіста.
  • Головне - не допускати на зовнішній стороні виробів зморшок і тріщинок. Поверхність виробів з тіста повинна бути гладенькою і рівною тому, що при лакуванні готової композиції навіть маленька тріщинка буде дуже помітна і зіпсує вигляд всієї роботи. Щоб робота з солоним тістом приносила задоволення, а вироби були доброї якості, необхідно дотримуватись певного порядку в роботі.
  • Попрацювавши з тістом, можна побачити, що дуже тонко розкатане тісто рветься. А дуже товсте виглядає грубо. В такій роботі допоможуть інтуїція і почуття міри.
  • Зачасту буває, що головним елементом композиції являється велика деталь. В зв’язку з цим можуть виникнути деякі проблеми. По-перше, виріб одержується дуже важким і погано випікається всередині. По-друге, велику поверхню важко зробити ідеально рівною. Щоб деталь не була такою важкою, середину її заповнюють фольгою.
  • Якщо вирішуваний елемент складається із двох симетричних частин, досить виготовити шаблон для однієї частини. Наступний раз трафарет використовується дзеркально.
Практично всі елементи для композицій із солоного тіста виконуються на основі кульки і ковбаски. Починайте ліплення із виготовлення декількох кульок і ковбасок. Якщо ви хочете одержати елементи - коржі і стрічки, оборочки і жгутики, квіточки і листочки однакової величини то і заготовки для них повинні бути однаковими за розміром. Кульку завжди можна розплющити в корж, а ковбаску розкачати в стрічку. З коржа легко скрутити кульки, зробити дрібні деталі чи набрати орнамент.



Скріплення деталей між собою. Щоб з’єднати окремі деталі елементів композиції, потрібно мати зубочистки та пензлик з водою. Зубочистку можна використовувати цілою чи частково. При роботі з невеликими елементами потрібно змочити пензликом чи зубочисткою місця з’єднання деталей. Робити це потрібно дуже охайно. Пензлик не повинен бути дуже мокрим.

Скріплюючи великі деталі, слід охайно застромити зубочистку в одну з них, а другу обережно надіти на другий кінець зубочистки до зіткнення мокрих поверхонь. Для склеювання дрібних деталей інколи пензлик буває завеликим. Тому замість пензлика можна використовувати зубочистку.












 














Немає коментарів:

Дописати коментар