6 клас

                                                  Трудове навчання (дівчата)

                      Тема. Виготовлення статичної іграшки технологією ліплення

Тісто  - чудовий матеріал для мистецтва, і українці здавна цим користуються. Солоне тісто вико-ристовувалося для виготовлення дитячої іграшки. Ці іграшки мають ліпитися дружно, всією сім'єю. Борошно, сіль, вода - доступні та екологічно чисті матеріали. Важливий момент: замішуючи тісто, думайте про щось приємне, хороше і тісто вбере в себе добре та ласкаве тепло ваших рук.

Тісто – матеріал дуже еластичний, легко набуває форми і вироби з нього досить довговічні. З тіста ліплять майже також як з пластиліну або з глини. Кульки катають також як з пластиліну в долоньках або на столі. Якщо кулька не виходить, потрібно ще раз пом'яти тісто і заново скачати. А ось паличку роблять тільки на столі, тоді вона не розвалиться. Для того щоб прикріпити один шматочок тіста до іншого, використовується вода. Для цього пензлик опускаємо у воду і змащуємо тільки ту ділянку, до якої ми приклеїмо іншу деталь.

Як зробити солоне тісто?

На довершення до всіх переваг такого матеріалу для ліплення, він ще і дуже доступний, так як його можна швидко зробити у себе на кухні.

Рецептів приготування солоного тіста існує багато, так що кожен має можливість вибрати найбільш зручний і простий для себе.



Ось один із способів:

візьміть стакан солі "Екстра"(близько 200 г), додайте 2 склянка борошна, і розводячи з водою (більше половини склянки), замісити тісто;

ступінь його готовності будете визначати по ходу: якщо тісто липне до рук і занадто сильно тягнеться, підсипте трохи більше борошна, а якщо кришиться - значить, мало води;

спробуйте скачати кульку і зробити в ньому кілька заглиблень (готове тісто буде добре тримати форму, не розпливаючись);


Інструменти для роботи з тістом

Основні інструменти

Невеликий ножик і качалка для тіста, стеки для пластиліну, маленький гумовий шпатель і лінійка, обробна дошка, деко, склянки (для борошна і води), миска, харчова фольга, пергаментний папір, ганчірочка або губка, трохи рослинної олії (протирати ніж і штампики, щоб до них не прилипло тісто), простий олівець, декілька різних за розміром пензликів, клей, гуаш, палітра, лаки для нігтів (білий, прозорий), лаки, рушник для рук (руки доводиться часто мити).

Зберігання тіста

1. Солоне тісто зберігайте в холодильнику, в поліетиленовому пакеті або щільно закритому контейнері. Краще виймати для роботи маленькі шматочки тіста, тому що воно досить швидко береться скоринкою, яка псує вигляд.

2. Бажано зберігати тісто не більше ніж 2-3 доби.

3. Старе тісто темнішає; ним можна виділити окремі ділянки виробу або закласти його всередину.

Ліплення великих деталей

У разі виготовлення об’ємних форм, щоб виріб не був занадто важким, необхідно покласти всередину великого колобка тіста зім’яту фольгу, надати потрібної форми, а потім обгорнути більшим за діаметром коржем із тіста, попередньо змочивши водою першу заготовку.

Якщо дрібніші деталі накладаються на основну частину, їх потрібно заздалегідь підсушити, щоб вони не деформувалися, і лише потім приєднувати.

Якщо потрібно зафіксувати певну форму виробу, застосуйте зім’яту фольгу.

Скріплення деталей.

Щоб з’єднати окремі деталі композиції, вам знадобляться зубочистки та пензлик з водою. Працюючи з невеликими елементами, змочіть вологим пензликом місця з’єднання деталей. Робіть це ретельно, не зволожуйте надмірно.

Скріплюючи великі деталі, акуратно вставте зубочистку в одну з них, а другу обережно надіньте на інший кінець до дотикання вологих частин.

Висушіть виріб. Найкраще сушити виріб за кімнатної температури, але це потребує багато часу, тому сушити можна в духовці, дотримуючись кількох правил.

1. Температура духовки має бути мінімальною.

2. Сушіть виріб з напіввідчиненими дверцятами духовки.

3. Нагрівання виробу має відбуватися поступово. Виймати виріб з духовки слід після того, як він там охолоне.

4. У процесі сушіння перевертайте виріб. Можна деякий час сушити в духовці, потім у кімнаті, потім знову в духовці зі зворотного боку.

5. Час сушіння залежить від товщини виробу.

• Перший спосіб. Сушка повітряна. В середньому тісто сохне приблизно по міліметру в день. Значно прискорити цей процес допоможуть сонячні промені або розміщення вироби на рівній поверхні біля батареї. Цей спосіб вважається кращим, так як саме при повільній сушці деформація вироби мінімальна. Дуже важливо, щоб виріб не зазнала різкої зміни вологості і температури, тобто потрібно уникати протягів.

• Другий спосіб. Сушка в духовці прискорює процес сушіння. Нагрівати духовку потрібно до вісімдесяти градусів, помістивши в неї виріб і уважно стежити за термометром. Особливо на початковому етапі сушіння температура не повинна підвищуватися. Для цього можна раз в п'ятнадцять хвилин відкривати дверцята духовки і випускати зайвий жар. Для повного висихання роботи потрібно від двох до чотирьох годин.

• Третій спосіб. Комбінування двох попередніх. Приблизно добу сушиться виріб природним шляхом, а потім доводять цей процес до кінця в духовці.

 Виготовлення об'ємних фігур на основі каркаса.

Каркас - несуча внутрішня конструкція. Для виробів із солоного тіста в основі каркаса ми використовуємо фольгу. Каркас виконує величезну функцію при виготовленні об'ємних фігур. Завдяки йому фігура стає об'ємною і тримає форму.

З фольги скачати кульку тієї форми, яка призначена для даної фігури. Далі каркас з фольги обліпити тістом, причому, товщина тіста не повинна перевищувати 5 міліметрів.

Послідовність роботи із солоним тістом

Етап 1. Оберіть виріб для виготовлення. 

Етап 2. Підготуйте тісто за рецептом відповідно до виробу. Основні компоненти - борошно, сіль (для форми, захисту від плісняви та гризунів) і вода. Для поліпшення якості тіста в нього додають: крохмаль - для пластичності, шпалерний клей - для міцності.

Порада. Для тіста бажано брати пшеничне борошно вищогоґатунку, сіль - дрібну («екстра»). Вода має бути холодною фільтрованою.

Етап 3. Виготовте окремі елементи виробу. Для ліплення найзручніше використовувати перевернуте деко, застеливши його фольгою. Для цього змочіть деко водою та покладіть фольгу блискучим боком униз. Приберіть зайву рідину за допомогою лопатки.

Якщо потрібно зафіксувати певну форму виробу, застосуйте зім’яту фольгу.

Майже всі елементи ліплять на основі колобка (кульки) або ковбаски. Якщо ви хочете отримати кілька однакових елементів, то й заготовки для них мають бути однакові. Із колобка можна розкачати коржик, а із ковбаски - стрічку. Із коржика легко скрутити пакетик, зробити дрібні деталі чи створити орнамент. Стрічки гарно зібрати в рюш або спіраль.

Порада. Якщо вам потрібно ненадовго припинити роботу, тообгорніть деталі виробу поліетиленом, інакше вони покриються скоринкою та будуть тріскатися під час нанесення малюнка.

Якщо натискати на тісто предметами з опуклим малюнком, на його поверхні виникнуть різні відбитки. Для створення фактурної поверхні достатньо проколоти тісто голкою, ґудзиком тощо. Для імітації шорсткоїповерхні, хутра, зачіски вам знадобиться часникодавкаабо сито, через які можна продавити тісто.

Щоб з’єднати окремі деталі композиції, вам знадобляться зубочистки та пензлик з водою. Працюючи з невеликими елементами, змочіть вологим пензликом місця з’єднання деталей. Робіть це ретельно, не зволожуйте надмірно. Скріплюючи великі деталі, акуратно вставте зубочистку в одну з них, а другу обережно надіньте на інший кінець до дотикання вологих частин.



Відповіді відправлять на пошту alena.9.bocharova@gmail.com

Немає коментарів:

Дописати коментар