Трудове навчання (дівчата)                

   Тема. Мережка -  прозоро-лічильна вишивка. Конструкційні матеріали. Підготовка тканини для вишивки мережкою.

Доброго дня, діти! Щиро рада знову бачити вас усіх.
Мотивація навчальної діяльності.
Вишивка є найбільш поширеним видом оздоблення ужиткових предметів і задоволення естетичних потреб українців. Вона поєднує минуле з сучасністю і ствер­джує подальший розвиток орнаментальної живописної культури.

Будь-яку виконану роботу (ремонт кімнати, пошив одягу, створення виробів декоративно-ужиткового мистецтва тощо) можна розглядати, як творчий про­ект. Тому що кожний створений проект — це реаліза­ція задуму людини. Ваша власна фантазія та бажання допоможуть створити дійсно авторську річ. Укладіть у роботу тепло й доброту, всю свою позитивну енерге­тику, і тоді ваші вироби будуть говорити про вас самі. Я сподіваюсь, що при досягненні цієї мети Ви крок за кроком будете шліфувати свою творчу продуктивну компетентність. Кожен із вас індивідуальність і,  напевне, як всі, вам хочеться виділитися... Ручна праця завжди цінувалася,  люди завжди прагнули прикрасити свій одяг  якнайкраще. Вишивка є одним із кращих видів прикрашення одягу, а особливо мережка. Навчившись гарно вишивати мережкою, ви з легкість можете прикрашати свій одяг. Те, які вироби у дівчини в хаті, свідчить, чи працьовита дівчина, чи акуратна, тому вироби інтер’єру, такі як серветки, наволочки, скатертини, рушники, оздоблені мережкою, дуже гарно доповнять  інтер’єр вашого дому. Також кожна дівчина має вишити собі на весілля рушник, який обов’язково оздобить мережкою. Тому, діти, потрібно навчитися вишивати мережкою, бо вона вам обов’язково стане у пригоді у майбутньому.

Повідомлення теми уроку.

Для того, щоб дізнатися, з яким видом швів ми будемо знайомитися в 7 класі, я вам пропоную виконати за­вдання. Уважно подивіться .  Записана тема сьогоднішнього уроку, але вона неповна:
Прозоро - лічильні тех­ніки вишивання. Вишивання...
Виконай завдання
Закресли літери, які повторюються тричі. З літер, що залишились, склади слово, і ти знайдеш назву прозорої техніки, яку ми будемо вивчати сьогодні на уроці.

-
У
М
С
Е
Я
О
Н
Р
О
Е
С
У
Ж
Я
Н
Я
С
О
К
Н
У
А
-
Відповідь:
-
М
Е
Р
Е
Ж
К
А
-


Так, це — мережка.

Вивчення нового матеріалу

Поняття про прозорі техніки вишивання

Лічильні шви, що виконують на попередньо прорідже­ній (нитки підрізують і висмикують) тканині, назива­ють ажурними або прозорими. До таких швів відносяться мережки, вирізування, виколювання.
Мережка - ажурний узор, зроблений на місці висмикнутих з тканини ниток.      
Отже ажурні візерунки виконують переважно нитками в тон тканини, однак в південних і західних областях застосовують і кольорові нитки, за допомогою яких створюються красиві візерунки.
Історичні відомості
Не можна говорити про сучасне декоративно-прикладне мистецтво, не пов’язуючи його з культур­ним надбанням українського народу, з життям та по­бутом людей.
У часи Київської Русі мистецтво худож­ньої вишивки дуже високо цінувалося. Сестра Володи­мира Мономаха Анна-Янка організувала в Києві, в Ан­дріївському монастирі, школу, де молоді дівчата вчили­ся вишивати золотом і сріблом. Віддавна мережки були відомі у вишиванні в багатьох народів. В Україні нею оздоблювали найрізноманітніші вироби: одяг, рушники, скатертини, узорні покривала на ліжка, занавіски тощо. До двостороннього методу деко­рування тканин належать і різноманітні техніки виколю­вання, вирізування, мережання, обметування, рубцю­вання тощо. Ці техніки були відомі в усіх областях України. Особливого поширення вони набули на По­кутті, Полтавщині, Київщині.
Оздоблення виробів мережкою завжди було популярне. Орнаменти з використанням мережки надають вишивці витонченості та вишуканості. Гарний вигляд мають мережки на жіночих блузах, платтях, кос­тюмах, чоловічих сорочках, дитячому одязі, білизні, косинках, серветках тощо. Мережки можуть бути осно­вною частиною узору або способом обробки країв ви­шитих виробів — скатертини, серветки, рушника, фі­ранки. В одязі за допомогою мережки можна з’єднувати полотнища, що називається змережуванням. Ажурність наскрізного шиття білим по білому особливо характер­на на Полтавщині, Чернігівщині. У південних і захід­них областях України застосовують і кольорові нитки, за допомогою яких створюють яскраві візерунки на ажурному фоні. Історія розвитку українського виши­вання нагромадила безліч різноманітних мережок.

Мережки можуть бути основною частиною узору або способом обробки країв вишитих виробів – скатертини, серветки, рушника, фіранки
Види мережок
    Серед усього розмаїття видів мережок чітко простежу­ються основні, так названі прості мережки, на базі яких виконують усі інші. Залежно від місцевості той самий вид мережки може мати різні назви: «одинарний пру­тик», «подвійний прутик», «схрещений прутик», «черв’ячок», «одинарні стовпчики», «подвійні стовпчи­ки», «гречка», «вівсяночка», «лучка», «одинарна», «по­двійна ляхівка» та «багаторядкова ляхівка з настилом», «прутик з настилом», «з прутиком через чисницю», «шабак», «затеганка зубчикова квадратикова».



Класифікація швів

За способом вишивання
За технікою вишивання
Вільні
Лічильні
Глухі
Прозорі
Стебловий
Косий хрест
Гладь
Мережки
Тамбурний
Кривулька
Косий хрест
Вирізування
Петельний
Рятязь
Прямий хрест
Виколювання
Гладь
Напівхрест
Прямий хрест
Вирізування
Виколювання

Згідно призначення матеріали для вишивання поділяються на два види: матеріал як основа, на якій вишивають (тканини, шкіра) і матеріал, яким вишивають (нитки рослинного, тваринного походження)

Для мережок потрібна тканина полотняного переплетення КАНВА — лляна, бавовняна тощо. Мережку можна виконати котушковими нитками, цупкість і товщина яких має відповідати цупкості і товщині тканини 
Демонстрація матеріалів необхідних для роботи

Рис.1 – Тканина необхідна для вишивки мережкою
 
Рис. 2 – Нитки необхідні для вишивки мережкою
Для вишивання необхідно мати: голки, наперсток, ножиці, п’яльці та стрічковий метр, лезо

Демонстрація інструментів необхідних для роботи
 


Рис. 3.- Інструменти, необхідні для роботи

Голки. Потрібно мати 6-7 голок різної товщини і довжини. Тонкими голками вишивають на батисті, крепдешині, тонкому полотні, середніми за довжиною і товщиною – на лляних та бавовняних тканинах, великими – на грубій тканині, зокрема на вовні.
Вушко голки має бути овальним, із гладенькими краями. Голки зберігаються в сухому місці, щоб запобігти корозії
Наперсток потрібно добирати точно за розміром середнього пальця правої руки так, щоб він і не був великий, і не стискував пальця. Найкращими є наперстки, виготовлені з нержавіючої сталі.
Ножиці. Вишивальниця повинна мати в своєму вжитку три пари ножиць: великі – для розкрою тканини; середніх розмірів – для обрізування кінцівок ниток та маленькі, які особливо потрібні при вишиванні з вирізуванням. Леза ножиць мають щільно змикатися і бути гостро наточеними

П’яльця. При вишиванні застосовують круглі та квадратні п’яльці. Квадратні потрібні для великих робіт, гладьових швів), але вони менш зручні, ніж круглі п’яльця і тому значно менш поширені. П’яльця складаються з двох частин і не складні у користуванні. На менше кільце кладуть тканину з орнаментом, на тканину кладуть більше кільце і затискують її між кільцями 

презентація


Практична робота. Підготовка тканини для вишивки мережкою.


Для того, щоб виконати мережку «одинарний прутик, необхідно підготувати тканину 3 шматка розміром 6Х12 см
Вертикальний стовпчик паралельних стібків, вишитих через одну нитку тканини називають качалочка

Способи закріплення вишивальної нитки в мережках показано на інструкційній картці 1:
рис.1 – у дві нитки на нитках тканини;
рис.2 – у дві нитки на нитках прорідженої смуги;
рис. 3 – в одну нитку

1.     Визначити місце розташування мережки.
2.     На початку мережки виконати закріпку швом «качалочка». Висота закріпки має на 2-4 нитки перевищувати висоту мережки. Ширина закріпки 3-5 ниток тканини (залежить від товщини нитки) ( рис. а ).
3.     Таку ж закріпку виконати з іншого боку, на кінці мережки (рис. б).
4.     Підрізати нитки тканини для мережки й висмикнути їх (рис.в).

Мережка. Виконання закріпки.

1. Намітити розташування мережки.


2. Виконати закріпку способом "петля".

3. 3 правого боку зверху вниз вишиваємо закріпку - качалочку із паралельних стібків, що захоплюють 3-4 нитки тканини.

4. Кількість стібків закріпки залежить від ширини мережки, крайні стібки повинні бути на дві нитки вище і нижче мережки.

5. Необхідно виконати одразу дві закріпки - праву і ліву, визнавши довжину мережки, підрізати і висмикнути нитки тканини.

Дотримуйтесь правил безпеки. Бажаю успіху!!!!!

Я сподіваюсь, любі діти, що ми досягли з Вами певної мети – Ви здобули нові знання. На траєкторії Вашого індивідуального розвитку з’явилися нові крупиці успіху, отже, Ваша компетентність уміння вчитися вдосконалюється, поширюється.



у вас повинно поучитися ось такі 3 заготовки



Зробіть фото вашої роботи та надішліть мені на пошту для оцінення.





Немає коментарів:

Дописати коментар