6 клас

                  Тема. Ялинкова прикраса. Технологія виготовлення з природних матеріалів. Конструкційні матеріали для виготовлення ялинкової прикраси. Графічне зображення ялинкових прикрас.

Видумуй, пробуй, твори,

Розум, фантазію свою прояви,

Активним і уважним будь:

Про кмітливість не забудь 


На ялинці багато іграшок скляних, пластмасових, паперових... Але є іще іграшки з «природніх матеріалів». Ось таку іграшку ми і будемо виготовляти

Створення ялинкових прикрас своїми руками — дуже захоплююча справа, якою можуть займатися і дорослі, і діти.

Виготовлені самостійно новорічні прикраси – це речі, в які вкладено людську працю, любов їх творців. Такі ялинкові іграшки чудово підійдуть для створення теплої і затишної атмосфери на улюблені сімейні свята – Новий Рік і Різдво.

Новий рік – це свято, оповите легендами й романтичними історіями. Кожна традиція пов'язана з цікавими фактами з минулого. Ось і новорічна іграшка також має свою історію, адже вона не з'явилася нізвідки. Виявляється, почалося все багато століть тому. Звичай прикрашати ялинку з’явився дуже давно. Вічнозелена ялина була священним деревом, яке символізувало саме життя і нове відродження. Саме на ялинки в кінці грудня люди розвішували подарунки для духів, щоб задобрити їх і отримати багатий врожай.

Ще дуже давно європейці започаткували традицію прикрашати будинок до свята Нового року. Але тоді влада була проти таких розважальних заходів – встановлювати в будинках хвойні дерева суворо заборонялося. Незважаючи на табу, люди потай приносили зелені красуні. Цей звичай переміг і прижився, а вже в XVI столітті він перетворилася на модну тенденцію. Прикрашати будинок у переддень свята стало популярною традицією, і сусіди навіть змагалися між собою – у кого ж цього року житло буде найкраще декороване.

Незважаючи на вплив тенденцій, правила прикрашання залишилися такими ж, змінився тільки матеріал. На верхівці красувалася зірка, по всьому дереву розвішували «яблука», які асоціювалися з біблійним забороненим плодом (сьогодні це новорічні ялинкові кульки), а також ставили запалені свічки – в наші дні вони перетворилися на гірлянди і дощики. Звичай вішати на зелені гілки солодощі залишився й до тепер. До середини XVIII століття прикраси були тільки їстівні, крім випічки, до «ялинкового меню» додалися горіхи, фрукти та цукерки. А вже в кінці цього ж століття на зелених гілочках з’явилися не тільки солодощі, але й паперові іграшки, шишки, яєчні шкаралупки, фігурки з латуні.

1848 року в Тюрінгії (Німеччина) були виготовлені перші ялинкові кульки.

Вони відрізнялися від сучасних побратимів, прикраси виготовляли з прозорого або кольорового матеріалу, всередину заливали шар свинцю, а зовні прикрашали блискітками. Вже через 20 років у тому ж місті відкрився газовий завод, де майстри за допомогою пальників і полум'я навчилися «надувати» іграшки будь-якого розміру. А свинець, який викликав багато суперечок через шкоду для здоров'я, замінили на нітрат срібла. Ялинковим кулькам так і залишили їх назву, незважаючи на те, що вони могли бути зовсім іншої форми, у продажу з'явилися скляні янголята, рибки, пташки, Санта Клауси, феї, ельфи, шишки... У ХХ столітті такі ж заводи з'явилися у Чехії, Польщі, США , Японії та багатьох інших країнах. Тоді почала розвиватися індустрія ялинкових іграшок.

Мода на прикраси змінювалася з часом. Спершу вважалося, що ялинка повинна бути яскравою і помітною, з барвистими іграшками всіх кольорів і форм. Потім «мінімалізм» вийшов на перші позиції, і кульки в строгих (здебільшого сріблясто-білих тонах) замінили червоні, сині прикраси.

Сьогодні ринок ялинкових прикрас упевнено розвивається. На прилавках магазинів можна знайти все, що завгодно, – кульки, тварини, фігурки, навіть спеціальні невеликі диски для ялинки, від класичних і стриманих моделей до дизайнерських новинок.

Моделі-аналоги

  


 





Практична робота

Намалювати ескіз ялинкової прикраси з природних матеріалів

Опануйте мистецтво виготовлення новорічної іграшки, створюйте свої власні авторські іграшки, і у вас завжди будуть оригінальні і вишукані подарунки для близьких та рідних, адже ялинкові іграшки люблять не тільки діти, а й дорослі.

Немає коментарів:

Дописати коментар