5 клас

                                                          Трудове навчання (дівчата)

                                                        Тема. Виготовлення брелока

Вітаю вас, дівчатка!!!!

Ліплення фігурок із солоного тіста або тістопластика - дуже захоплююче заняття, яке не вимагає спеціальних умінь і особливих грошових вкладень. Сіль, вода і борошно - ось основні компоненти для цього виду рукоділля. Тісто виходить м'яким і податливим, дозволяючи робити чудові вироби навіть початківцям.

Брелок - це невеликий аксесуар, який представляє собою підвіску на ланцюжку. Слово «брелок» походить від французького «breloque», і означає воно «амулет». Як правило, брелок носять на кільці для ключів. Часто його використовують як декоративну прикрасу. Так само він може бути рекламним продуктом певної фірми. У той же час багато брелоки можуть виконувати окремі корисні функції. Вони можуть бути зроблені у вигляді відкривачки для пляшок, у вигляді ліхтарика або лазерної указки, пульта для автомобілів і так далі.

Найбільш модним цей аксесуар був в Європі в XVIII-XIX століттях. Вважалося престижним носити на ланцюжку для годинника більше десятка різних брелоків.

В даний час багато хто сприймає брелок як невеличкий сувенір, який зручно привозити друзям і знайомим. Одним з нововведень XXI століття стало виробництво брелоків у вигляді флеш-накопичувачів або підвіски для стільникового телефону.

Рецептів для ліплення з солоного тіста існує досить багато. Для початківців майстрів тісто рекомендується робити за класичним рецептом. Для цього змішується борошно і сіль в однакових пропорціях з поступовим додаванням холодної води. Наприклад, на 200 г солі і 200 г борошна знадобиться 125 г води.

Рецепт

дві склянки борошна

один стакан солі (екстра, дрібна)

1/3 склянки води

Може знадобитися трохи більше води, її кількість залежить від сорту борошна. За щільністю тісто для ліплення має нагадувати розм'якшений пластилін. Для приготування тіста в гарячу воду висипаємо сіль, чекаємо, поки сіль повністю розчинитися, а вода охолоне. Додаємо борошно (цілком підійде і другий сорт) і ретельно вимішуємо тісто.

Використовуючи акварель або гуаш, розписувати можна або готові фігурки, або пофарбувати тісто ще на етапі замісу. Для фарбування тесту відмінно підійдуть гуашеві фарби, харчові барвники або натуральні продуктові барвники: фруктові і овочеві соки (буряковий, морквяний сік, сік петрушки), какао, кави. Тісто різних кольорів зберігається в окремих целофанових пакетах або баночках


Поки тісто охолоджується і доходить до потрібної кондиції, можна підготувати робоче місце і все необхідне для ліплення. Перш за все, звільняємо від сторонніх предметів стіл і застилає його клейонкою. Також нам може знадобитися:

робоча дошка для розкочування тіста (можна скористатися шматком щільного картону, зверху покритим листом фольги для запікання)

качалка (можна замінити гладкою пляшкою)

ніж з тонким лезом

олівець

пензлик

нитки муліне

алюмінієва фольга

різна дрібнота: гудзики, пробки, сірники, монетки - для створення рельєфних поверхонь; бісер, крупа, фольга - для прикраси.

Для ліплення з тіста в хід йде практично все: гудзики і тканини для фактурних відбитків, різні насіння і крупи для оригінальних орнаментів, засушені квіти, свіжі рельєфні листочки, гілочки і т.п. Тканини і предмети злегка змочуємо рослинним маслом перед отпечативанія, щоб вони не прилипали до тесту. Красиві гудзики, камінчики, скельця, стеклярус, бісер, клаптики і мережива, нитки і ланцюжки можна не тільки друкувати, а й «удруковувати» прямо в тісто. Якщо ви будете обпалювати свої вироби в духовці, стежте, щоб бісер не була пластмасовим, а скляним, а нитки - не з синтетики.

Оскільки на повітрі тісто дуже швидко сохне, на робочому столі його необхідно тримати в щільно закритих баночках. Кожного разу необхідно брати рівно стільки тесту, скільки необхідно, а надлишки відразу ж складати назад.

Скрутити проволоку та вставити в брелок

  Сушіння

Щоб вироби з тіста придбали міцність, їх потрібно висушити на повітрі або обпекти в духовці. Перший варіант займе досить багато часу, оскільки при повітряному сушінні волога з вироби випаровується дуже повільно. При гарній погоді за один день виріб просушити всього лише на кілька міліметрів. На батарею вироби з тіста краще не класти, бо велика ймовірність, що вони просто потріскаються.

Краще використовувати комбінований метод - спочатку трохи підсушити виріб на сонці, а потім обпалити в духовці. Запікати виріб не можна! Він має не пектися, а сушитися при самій низькій температурі, дверцята духовки при цьому повинна бути злегка прочиненими. У такому режимі обпалювати виріб слід півтори-дві години, поки воно не зарум'яниться, а тісто не затвердіє. У разі перегріву, на фігурці з'являться бульбашки і тріщини.


Завдання: Виготовити брелок (ліплення). Висушити виріб. Фото надіслати у відповідь до 19.11.2020









Немає коментарів:

Дописати коментар